Central America Honduras

Honduras – Utila Islas de La Bahia

[:en]Would you like to experience a real Caribbean paradise, but you think you don’t have enough money for that? Island Utila – one of the Honduran Bay Islands, looks like a cover of a catalogue advertising a five-star Caribbean vacation. However, regarding prices, you are still in Honduras. In addition to its beautifully white beaches and azure clear sea, the island offers some of the most beautiful coral reefs in Central America. Utila is also one of the cheapest places in the world to get your diving certificate. The island is packed with young people and the parties are never ending. The locals seem not to ever hurry anywhere and the overall super chilled feel of the place will make you slow down as well. This place will suck you in and won’t let go.

Spectacular diving and snorkelling conditions draw thousands of tourists from all over the world to the three Bay Islands (Guanaja, Roatán and Utila). While Roatan is still quite expensive and prices on Guanaja Island are basically prohibitive for budget travelers, Utila, on the other hand, is very cheap and so has become the main meeting point for Backpackers traveling to Honduras.

Utila can be reached either by a small plane or a boat. The boat the cheaper option. For the return ticket you’ll pay around 45$ (1150L). The ferry Utila Dream leaves the port of La Ceiba every day. The  timetables and more information to be found here. Although Utila is really affordable compared to the other Caribbean islands, everything is still a little more expensive than in the mainland. Food and drinks especially, so I recommend buying most of your cooking ingredients and some beers before in La Ceiba and bringing them to the island with you.

Unfortunately I didn’t find any Couchsurfing on the island this time. After arrival I was first walking around for few hours and finally discovered the cheapest accommodation on the island. You’ll pay around 4$ per night (120L) for a private room with shared bathroom, kitchen and spacious terrace over there. From the harbor, head straight up searching for the hotel Bavaria. The guest house is located just behind it.

Diving is certainly the thing to do over here! It’s basically all everybody talks about and the classic ice breaker phrase is: “So, which diving school did you enrol in?” So I felt a bit out of place as I didn’t dive at all. Deep water scares me so I decided that snorkelling will be about enough for start.

The price for the basic diving certificate is around $300. Most diving schools offer free accommodation when you sign up. The basic course will take you five days. The best option is the Underwater Vision School. Their accommodation is the best and they have their own private beach.

The best spots for snorkelling on the island:

  1. Bando Beach – The Best Of The Best! From the beach you have to swim about 10 minutes towards the lighthouse you will see it ahead of you in the distance. Paddling through the water it was very shallow and you’ll have to swim through sea weed and other disgusting stuff before you’ll reach the corals. But if you don’t give up you’ll discover incredibly beautiful underwater world rich in life. Colourful corals fluttering with flocks of various fish, lobsters and crabs. I was even so lucky to swim right next to a huge stingray, and I saw a little shark swimming in the distance. Not many people actually know about this place so the corals are in amazing condition and you may even have the whole reef just to yourself if you you go there. But please beware of the ships that are passing through every so often. The best time to go here is just a few hours before sunset. That time there is almost no traffic anymore.
  2. The Coral View Resort
  3. The Neptunes – From the Coral View Resort there is a free boat that takes you all the way there, leaving every hour.
  4. Amazing coral reefs can be also found around the cost of multiple cays that surround Utila. There are   boat trips to some of them organised every day.

 

Besides diving and snorkelling, there are many other things to do on the island.

Rent a motorbike ($18/per 6 hours, $25 / a day) and drive Utila all around. You’ll find plenty of deserted beaches and beautiful views. Or sail on the Rock Harbor River that cuts right through the island. The perfectly calm surface of the Caribbean Sea offers great conditions for paddle boarding and one thing not to be missed is definitely a boat trip to one of the deserted cays lying around the West Coast of Utila. A relaxing afternoon spent in a hammock drinking Corrona. I made friends with the crew of a fishing boat that always took me all the way there and picked me up on the way back.

Make yourself a spear and go hunting the land crabs. There are thousands of them on the island.

Recipe for traditional Honduran crab soup with coconut milk:

Ingredients: Crab, chicken broth cube, prawn broth cube, 1 onion, parsley, margarine, salt, 2 plantains, can of coconut milk, a mixture of spices for the crab soup – all available on the island in every corner shop.

Clean the crab shell and put it in a pot with margarine, chicken broth, sliced onion and the spice mix. Fry on a moderate fire while stirring. Fill the pot water and add the shrimp broth. Wash the plantains and cut into 4 pieces. Cook until they soft. Finally, add coconut milk and a pinch of sugar. Serve with rice or just on its own.

Many locals are originally just tourists who came to the island for a few weeks and after all stayed forever. I usually get bored of the same place after two days, but it was different with Utila, after five days I still quite didn’t wanna leave. It wasn’t just the beauty of that place but also the incredibly relaxed and friendly atmosphere all around.

Perhaps the best place to have a few drinks and meet new people is the bar Tranquila. “For how long are you staying?” The bartender asked me while handing me another glass of Mojito. “I’m leaving tomorrow morning,” I said. The bartender just smiled. “Yeah, that’s what everyone says and then they never leave.” “That won’t be my case, I have already planned everything!” I protested. The next day I overslept, missed the ferry and I had to stay on the island for another day. And to be honest, I can’t actually say whether I did it on purpose or not. As I said, this place will suck you in and won’t let go!

Expenses – 6 days

Ferry (return): 45$

Accommodation: 27$

Food: 25$

Drinking: 30$

The Internet recharge: 8$

Motorbike rent: 18$

Total: 153$[:cs]Chtěli byste zažít opravdový Karibský ráj, ale myslíte si, že na to nemáte peníze? Ostrov Utila – jeden z ostrovů tvořících Honduraské souostroví Islas de Bahía, je jak vystřižený z katalogu na pětihvězdičkovou Karibskou dovolenou. Cenově ale zůstal v Hondurasu. Kromě nádherně bílých pláží a azurově průzračného moře tu najdete jedny z nejkrásnějších korálových útesů ve Střední Americe. Utila je taky jedním z nejlevnějších míst na světě pro získání potápěčského certifikátu. Ostrov je plný mladých lidí a párty se každý den protáhnou do pozdního rána. Zdá se, že místní nikdy nikam nespěchají a tahle uvolněná atmosféra je nakažlivá. Tohle místo vás vcucne a nepustí.

Úžasné podmínky pro potápění a šnorchlování přivádí k tomuto souostroví tvořenému ostrovy Guanaja, Roatán a Utila, každý rok tisíce turistů z celého světa. Zatímco Roatán je stále poměrně drahý a ceny na ostrově Guanaja jsou pro budget cestovatele v podstatě prohibitivní, Utila je naproti tomu velice levná a stala se tak hlavní centrálou pro Backpackery cestující do Hondurasu.

Na ostrov je možné se dostat malým letadlem nebo lodí. Loď je ta levnější možnost, za zpáteční lístek zaplatíte něco málo přes 1000 Kč (1150 L). Loď Utila Dream odjíždí z přístavu v La Ceiba každý den. Jízdní řád a další info naleznete zde. Utila je sice v porovnání s ostatními Karibskými ostrovy neuvěřitelně levná, i tak je tam ale všechno o něco dražší než ve vnitrozemí. Potraviny a pití především, a tak doporučuju nakoupit suroviny na vaření a pivka předem a na ostrov si vše přivézt.

Couchsurfing jsem tentokrát bohužel nesehnala, a tak jsem po připlutí na ostrov chodila pár hodin sem a tam, až jsem našla to nejlevnější ubytování na celém ostrově. Za privátní pokoj se sdílenou koupelnou, kuchyní a terasou jsem zaplatila okolo 100 Kč (120 L) za noc. Z přístavu se vydáte směrem nahoru až dorazíte k hotelu Bavaria. Ubytovna leží hned za ním.

 

Potápění je na ostrově aktivita číslo jedna. Všichni mluví v podstatě jen o tom, jak se učí potápět a klasická ice breaker fráze je tu: “Tak co, ve který potápěčský škole jsi zapsaná?“ Já byla teda klasicky za exota, protože já jsem se potápět nepřijela. Z hluboký vody mám strach. (Možná trauma ze školního plavání, kdy jsem vždycky vypila půlku bazénu, než jsem už skoro polo utopená vylovila ze dna ten debilní puk.) Řekla jsem si tedy, že šnorcholování bude pro začátek až až.

Cena za základní potápěčský certifikát se na ostrově pohybuje okolo 6 500 Kč (300$). Většina potápěčských škol nabízí při zapsání do kurzu ubytování zdarma. Na kurz si vyčleňte pět dnů. Podle všeho nejlepší volbou je škola Underwater Vision, která má to nejlepší ubytování a svou vlastní soukromou pláž.

 

Ty nejlepší místa pro šnorchlování na ostrově:

  1. Bando Beach – Best of The Best! Z pláže je třeba plavat cca 10 minut směrem k majáku, který uvidíte v dálce před sebou. Voda je na některých místech opravdu mělká a cestou se prodíráte řasami a nejrůznějším mořským bordelem. Když to ale vydržíte otevře se vám neuvěřitelně nádherný a bohatý podmořský svět. Pestrobarevné korály hemžící se hejny nejrůznějších ryb a korýšů. Já měla dokonce to štěstí plavat hned vedle obrovského rejnoka a v dálce jsem zahlédla malého žraloka. Moc lidí o tomhle místě neví, korály jsou proto naprosto neporušené a je dost možné, že celý útes budete mít jen pro sebe. Je ale opravdu třeba dávat pozor na lodě, které tudy občas projedou. Nejlepší čas, kdy sem vyrazit, je pár hodin před západem slunce. Tou dobou už zde není skoro žádný provoz.
  2. The Coral View Resort
  3. The Neptunes – Z Coral View Resort se sem dostanete lodí, která je zdarma a jezdí jednou za hodinu.
  4. Úžasné korálové útesy najdete také na pobřeží mini ostrůvků, kterých je v okolí Utily nespočet. Z ostrova se pravidelně pořádají výlety lodí k některým z nich.

Kromě potápění a šnorchování ostrov ale nabízí nespočet dalších aktivit, které vás lehce zabaví na několik dnů.

Pronajměte si skútr (18$/6 hodin, 25$/den) a objeďte ostrov kolem dokola. Objevíte spoustu opuštěných pláží a nádherných výhledů. Nebo se projeďte kánoí po řece Rock Harbour, která protíná ostrov skrz na skrz. Nehybná hladina Karibského moře nabízí perfektní podmínky pro paddle boarding a určitě si nenechte ujít výlet na jeden z pustých ostrůvků ležících v okolí západního pobřeží Utili. Relaxační odpoledne strávené v houpací síti s flaškou Corrony v ruce. Já se skamarádil s posádkou rybářské lodi, která mě vždy na jednom z ostrůvků vysadila a vyzvedla po cestě zpět.

Vyrobte se kopí a vydejte se na lov suchozemských krabů. Na ostrově jsou jich tisíce.

Recept na tradiční Honduraskou krabí polévku s kokosovým mlékem:

Ingredience: Krab, kostka kuřecího bujonu, kostka krevetího bujonu, 1 cibule, petržel, margarín, sůl, 2 banány na vaření, plechovka kokosového mléka, směs koření na krabí polévku – vše dostupné na ostrově v každé večerce.

Kraba očistíme a dáme do hrnce spolu s margarínem, kuřecím bujonem, nakrájenou cibulí a směsí koření. Na mírném ohni osmahneme. Naplníme hrnec vodou a přidáme krevetí bujon. Omyjeme banány a i se slupkou nakrájíme každý na 4 díly. Vaříme dokud nezměknou. Nakonec přidáme kokosové mléko a špetku cukru. Podáváme s rýží nebo jen tak.

Mnoho místních jsou původně turisté, kteří na ostrov přijeli na pár týdnů a už tu zůstali na pořád. Já se většinou začínám nudit po dvou dnech strávených na jednom místě, ale z Utily se mi popravdě vůbec nechtělo ani po pěti dnech. Nebyla to jen krása tohoto místa ale i ta neuvěřitelně uvolněná a přátelská atmosféra všude kolem.

Asi nejlepším místem, kam večer vyrazit na drink je bar Tranquilla.  „Na jak dlouho tu jsi?“ Zeptal se mě barman a podal mi další sklenici Mojjita. „Zítra ráno odjíždím,“ Odpověděla jsem. Barman se jen pousmál. „Jo to vždycky říkaj všichni a pak nikdy neodjedou.“ „Tak to určitě nebude můj případ, už to mám všechno naplánované!“ Odporovala jsem mu. Následující den jsem zaspala, loď mi ujela a já na ostrově musela zůstat o den déle. A vlastně ani nevím, jestli jsem zaspala schválně nebo ne. Jak jsem řekla, tohle místo vás opravdu vcucne a nebude chtít pustit!

Náklady – 6 dnů

Trajekt (zpáteční): 1050 Kč

Ubytování: 600 Kč

Jídlo: 550 Kč

Pití: 600 Kč

Dobití internetu: 200 Kč

Pronájem skútru: 420 Kč

Celkem: 3420 Kč[:]

1 thought on “Honduras – Utila Islas de La Bahia”

Comments are closed.